آنتوان دو سنت-اگزوپری – Antoine de Saint-Exupéry

آنتوان دو سنت‌اگزوپری (به فرانسوی: Antoine de Saint-Exupéry) ‏ (۲۹ ژوئن ۱۹۰۰ – ۳۱ ژوئیهٔ ۱۹۴۴) نویسنده و خلبان اهل فرانسه بود. اگزوپری پس از مرگ، تبدیل به قهرمان ملی فرانسه گردید.

سنت‌اگزوپری برندهٔ جوایز ادبی معتبر فرانسه و همچنین برندهٔ جایزهٔ کتاب ملی آمریکا گردید.. عمده شهرت وی به واسطه کتاب شازده کوچولو و نوشته‌های تغزلی او با عنوان زمین انسان‌ها و پرواز شبانه است. آثار او، از جمله کتاب شازده کوچولو به ۳۰۰ زبان و گویش ترجمه شده‌است.

مطالعه کامل زندگینامه آنتوان دو سنت‌اگزوپری در ویکی پدیا فارسی را به علاقمندان توصیه می کنیم.

دکتر ابراهیم رعیت‌نژاد

ارزش کتاب به قیمت روی جلد آن نیست به تاثیریست که بر ارتقای کیفیت کسب و کار و زندگی شما می گذارد.

ابراهیم رعیت نژاد

 نویسنده کتاب اصول و کاربردهای موفق بازاریابی و کتاب راهکارهای علمی و عملی افزایش بهره وری در سازمان ها, هدف از نوشتن کتاب اصول و کاربردهای موفق بازاریابی را مجموعه ای از توصیه ها ،روش ها و ابزارهایی برای دانشجویان کسب و کار ،مدیران بازاریابی،مدیران فروش و بازاریاب ها که دارای حداقل آموزش و زمینه فنی هستند توصیه می کند.

نویسنده در فروش و بازاریابی، مشاوره ی توزیع و مدیریت، برنامه ریزی راهبردی و سازمانی به سازمان ها و شرکت ها ی بسیاری مشاوره داده است. او در رشته های مدیریت بازرگانی،اقتصاد ،تجارت و مالی تحصیل ،مطالعه و تحقیق کرده ودر رشته مدیریت   بازرگانی( گرایش بین الملل) در مقطع دکتری ادامه تحصیل داده است .وی در دانشگاه علوم پزشکی استخدام و  فعالیت کاری خود را از سال ۱۳۶۶  شروع کرد.

سوابق و فعالیت های اجرایی در دانشگاه:

مدیریت امور بازرگانی و سیستم های نوین خرید.

مدیریت بودجه ، مشاور مالی ،بازاریابی و فروش.

رئیس اداره تشریفات و تدارکات دومین المپیاد علمی دانشجویان سراسر کشور در معاونت دانشجویی.

کارشناس ارشد منتخب ریاست دانشگاه.

مدیریت جامع کیفیت و ارتقاء کیفیت فرآیندها در معاونت دانشجویی .

عضو کمیته نیاز سنجی ،تحول اداری و نحوه نظارت و ارزیابی بر حوزه پشتیبانی دانشجویی.

مدیر درمانگاه ندای

 سلامت در حوزه درمان.

فعالیت درشرکت های خصوصی:

مدیر بازرگانی و مشاور شرکت فرآورده های انجیران زرین

مؤسس شرکت پویا فاخر ماندگار قرن.

مهارت ها:

گذراندن دوره های آموزشی   تخصصی در   دانشگاه علوم پزشکی ۱۰۰ دوره (۱۰۲۱)ساعت.

دانشگاه اقتصاد شیراز و مرکز  استراتژی توسعه علوم:

 • تدوین مأموریت سازمانی و برنامه ریزی استراتژیک (Mission)
 • تدوین نقشه راه و استراتژیک سازمان(Road Map)

راهکارهای مالی، معاملاتی و محاسباتی از (دانشگاه تربیت مدرس تهران)

سیستم تجزیه و تحلیل  خطر  نقاط بحرانی و نحوه ممیزی داخلی .(از دانشگاه کار آفرینی تهران)

سیستم تجزیه و تحلیل و آیین کار بهداشتی(از دانشگاه را یلند آلمان)

 مهندسی مجدد و فراسوی مهندسی مجدد.

مهارت ها و گواهینامه های آموزشی:

دانشگاه علوم پزشکی  100 دوره (۱۰۲۱ ساعت)

دانشگاه اقتصاد شیراز و مرکز  استراتژی و توسعه علوم( ۲ دوره)

 دانشگاه تربیت مدرس تهران (۲ دوره)

 دانشگاه کار آفرینی تهران(۲دوره)

دانشگاه رایلند آلمان (۱دوره)

سازمان مدیریت صنعتی (۶دوره) دو سال

سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان(۱۰دوره)

دانشگاه علمی کاربردی (۱ دوره )۶ ماه

سوابق تدریس:

آموزش و تدریس تکنیک های مذاکره و کار تیمی در دانشگاه علوم پزشکی.

استاد گروه مدیریت و مدرس کلاس های مدیریت پیام نور و دانشگاه آزاد.

مدرس مدیریت زمان، مدیریت افزایش بهره وری در سازمان ها.

اصول بازاریابی و مدیریت بازار (شرکت خصوصی)

تألیفات،ترجمه و مقالات:

تألیف کتاب اصول و کاربردهای موفق بازاریابی دریک نگاه.

کتاب راهکارهای علمی و عملی افزایش بهره وری در سازمان ها( در دست چاپ)

مقاله ها:

طراحی و راه اندازی سیستم مدیریت ارتباط با مشتری

تدوین برنامه های عملیاتی و واحد معاونت  دانشجویی دانشگاه.

روابط بین کیفیت ،هزینه ها و افزایش بهره وری.

تعیین اهداف و اولویت ها در استراتژی خرید و هزینه ها.

تقدیر نامه ها:

مدیر نمونه دانشگاهی ۲دوره

دریافت لوح تقدیر و لوح سپاس از وزیر بهداشت ،رئیس دانشگاهها ،معاونین دانشگاه،ریاست دانشکده ها( ۱۱۰)لوح.

برایان تریسی – Brian Tracy

برایان تریسی (به انگلیسی: Brian Tracy) (زادهٔ ۱۹۴۴ در شارلوت‌تاونکانادا) از نویسندگان کتابهای خودیاری است که بسیاری از کارهای خود را به صورت کتاب گویا ارائه داده. موضوع سمینارها و ارائه‌های او شامل رهبری، فروش، مدیریت مؤثر و استراتژی کسب و کار است. برایان تریسی، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت برایان تریسی اینترنشنال است. او این شرکت را در سال ۱۹۸۴ در شهر ونکوورکانادا بنیان نهاد. این شرکت به ارائه خدمات مشاوره‌ای در زمینه رهبری، فروش، اعتماد به نفس، هدف‌گذاری، راهبرد، خلاقیت و روان‌شناسی موفقیت می‌پردازد. برایان تریسی پیش از پایه‌گذاری این شرکت به عنوان مدیر ارشد عملیات در یک شرکت ساخت‌وساز مشغول به کار بود. او همچنین در زمینه فروش و بازاریابی، سرمایه‌گذاری، ساخت‌وساز، واردات، توزیع و نیز مشاوره مدیریتی فعالیت داشته‌است.

او تاکنون ده‌ها کتاب نگاشته‌است. آثار او بدون اجازه یکی از پایه‌های اصلی بازاریابی شبکه‌ای در ایران است. او ۴ بار به ایران سفر کرده و در مرکز همایش‌های صدا و سیما به سخنرانی پرداخته‌است. ناشران گوناگونی در ایران، کتاب‌های او را ترجمه و روانه بازار کرده‌اند.

در سال ۱۹۶۸ راهی یک سفر زمینی از لندن به سنگاپور شد. در این مسیر از کشورهایی از جمله ترکیه، ایران، پاکستان، هندوستان و مالزی عبور کرد و سرانجام به سنگاپور رسید. سپس مجدداً از طریق مالزی عازم تایلند شد. در آن جا اقامت کرد و به کار مشغول شد. زمانی که دیگر نتوانست برای کارگری کاری پیدا کند، به فروشندگی روی آورد.

برایان تریسی به واسطه ی تجارب فوق العاده ای که از فروش های موفق، سفرهای شگفت انگیز و مطالعات بی پایانی، به دست آورده بود، تصمیم به اشتراک گذاری تجاربش می گیرد.

نخستین سمینارهای برایان تریسی به سال ۱۹۸۱ در کشورهای آمریکا و کانادا برمی گردد.

او این موفقیت را چنین بیان می کند: “مدتی پس از برگزاری اولین سمینارها، مطالب ارائه شده را به صورت برنامه های دیداری و شنیداری منتشر کردم.

پس از گذشت ۲۰ سال، آثار و مطالبی را منتشر کردم که بسیاری از آن ها به ۲۴ زبان دنیا ترجمه شده و در بیش از ۳۰ کشور جهان، مورد استفاده قرار گرفتند.”

رایان تریسی چندین شرکت تاسیس کرد و زبان های فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی و… را نیز یاد گرفت و مشاور ۱۰۰۰ شرکت دنیا شد.

اکنون او قدرتمندترین سخنران موفقیت است و در ۷۰ کشور جهان سمینارهای موفقیت و فروش را برگزار کرده است.

برایان تریسی تاکنون بیش از ۵۰۰۰ هزار سمینار برگزار کرده است که هر سمینار بیش از ۲۰۰۰ شرکت کننده داشته است.

برایان تریسی در رابطه با رسیدن به موفقیت عظیمش می گوید: 
من میلیونرهای خودساخته را محور اصلی زندگی ام قرار دادم. میلیونرهای خودساخته صفات و رفتارهایی را بروز می دهند که قابل مشاهده است. میلیونرهای خودساخته با انجام مکررات خاص از مرز جادویی یک میلیون دلار می گذرند.

او بر این نظر است: 
موفقیت پول نیست، بلکه تبدیل شدن به فردی است که بتواند چنین ثروتی را به دست بیاورد.

نظریات برایان تریسی

به اعتقاد تریسی، همه چیز از درون هر فرد شروع می‌شود. کسانی موفق می‌شوند که برخیزند و برای خواسته‌هایشان تلاش کنند.

او می‌گوید: «تفاوت اصلی میان افراد موفق و ناموفق این است که افراد موفق دست به کار می شوند. آن‌ها کارشان را شروع می‌کنند و هر کاری را که می‌خواهند، انجام می‌دهند. افراد ناموفق همین ایده‌ها را دارند، اما همیشه بهانه‌ای برای اقدام نکردن دارند». با این بهانه‌های ساختگی، انجام کارها را به تعویق می‌اندازیم و امروز و فردا می‌کنیم. باید خواسته‌ها و نیازهایمان را اولویت‌بندی کنیم و بدانیم که امروز و امسال می‌خواهیم به چه چیزهایی دست پیدا کنیم. سپس تمام تلاشمان را روی رسیدن به هدف تمرکز کنیم. پرداختن به چند هدف مختلف، تنها باعث پریشانی و شکست می‌شود.

به اعتقاد تریسی «این که آدم پرمشغله‌ای باشید، به این معنا نیست که فرد موفقی هستید». باید یک هدف را انتخاب کنیم و برای آن چندین بار تلاش کنیم. مهم‌ترین هدف‌های ما باید سازنده‌ترین و تاثیرگذارترینِ آن‌ها باشد.

تریسی می‌گوید با رسیدن به اولین هدف بزرگ، شاهد تغییرات فوق‌العاده‌ای در زندگی خود خواهید بود. به این فکر کنید که در شرایط برابر، از چه عاملی می‌توانید به نفع خودتان استفاده کنید. برایان تریسی پاسخی کوتاه برای این سوال دارد: «زمان». زمان برای همه ثابت و یک‌اندازه است. وقتتان را تلف نکنید. امروز زمان دست شماست. آن را مدیریت کنید و چند قدم جلوتر از دیگران زندگی کنید.

این نویسنده‌ی بزرگ معتقد است که اگر می‌خواهید فرد موفقی شوید، باید مانند افراد موفق رفتار کنید. عادت‌های جدیدی در رفتار و گفتار خود ایجاد کنید و با تکرار، آن‌ها را در ذهن و وجود خود نهادینه کنید. باید بزرگ فکر کنید تا آدم بزرگی باشید. با تغییر خود، می‌توانید انگیزه و الگوی اطرافیان هم باشید و در نتیجه کیفیت زندگی‌ در اطرافتان را بالا ببرید.

تریسی می‌گوید که با تلاش امروز، می‌توانیم فردا را بسازیم. حتی کوچک‌ترین کارها هم می‌تواند تاثیر زیادی روی کیفیت زندگیمان بگذارد. مثلا اگر روزی دو ساعت وقت بگذارید و مهارت خاصی را یاد بگیرید، طی دو ماه می‌توانید افزایش درآمد چشم‌گیری داشته باشید. با این افزایش درآمد می‌توانید علاوه بر رفاه بیشتر، سبک زندگی جدیدی داشته باشید و تغییرات بزرگ‌تری را تجربه کنید. اندیشه و راهکارهای تریسی برای زندگی روزمره و کسب و کار، آنقدر محبوب و همه‌گیر است که بعید است جایی جملاتی از او را ندیده یا نخوانده باشید.

او کتاب‌هایش را با قلمی بسیار آسان و روان می‌نویسد. نوشته‌هایش بیشتر شبیه به پندهای زندگی است. برای فهمیدن جملاتش نیازی به فکر کردن نیست. اما حرف‌هایش شما را به دل خود می‌کشاند و خیلی زود می‌بینید که دارید به زندگی و رفتارهای خود فکر می‌کنید. حرف‌های تریسی آنقدر کاربردی است که به سادگی در زندگی روزمره به کار می‌آیند.

آموزه‌های برایان تریسی برای افراد زیادی در سراسر دنیا نویدبخش یک زندگی تازه بوده است، تا جایی که برخی معتقدند که زندگیشان پس از آشنایی با تریسی متحول شده و حال و هوای تازه‌ای گرفته است.

جورج کلاسون – George Clason

جورج کلاسون نویسنده آمریکایی کتاب ثروتمندترین مرد بابل است که در سال ۱۹۲۶ منتشر شد. او متولد لوئیزیانا، میزوری بوده و دارای دو کمپانی به نام‌های کمپانی نقشه کلاسون و شرکت انتشارات کلاسون بوده و در خلال جنگ‌های آمریکا با اسپانیایی‌ها وارد ارتش شده‌است.

کمپانی نقشه کلاسون نخستین ناشر کتاب نقشه راه‌ها درایالات متحده آمریکا است. او در طول حیات خود دو بار ازدواج کرد. وی در ناپا، کالیفرنیا درگذشت و در آرامگاه ملی دروازه طلایی شهرستان سن ماتئو، کالیفرنیا به خاک سپرده شد.

جیمز آلن – James Allen

جیمز آلن یک نویسنده فلسفی بریتانیایی بود که به خاطر کتاب و شعر الهام بخش او شناخته می شد و به عنوان پیشگام جنبش خود کمک می کرد.

بهترین کار شناخته شده او، تو همانی که می‌اندیشی، است که از زمان انتشار آن در سال ۱۹۰۳ به طور گسترده ای تولید شده است. این کتاب منبع الهام بخش برای نویسندگان انگیزشی است.

خلاصه کتاب چه کمکی به ما می‌کند؟

ما در سلسله یادداشت هایی که در وبلاگ چکیده منتشر می‌کنیم مطلبی را در گذشته با عنوان چرا کتاب بخوانیم ؟ آورده ایم که اگر آنرا تاکنون نخوانده اید توصیه می‌کنیم آنرا اول بخوانید و سپس ادامه این یادداشت را مطالعه نمایید.

اما خلاصه کتاب ها چه کمکی به ما می‌کنند؟ در ادامه به ذکر بعضی از این فواید می‌پردازیم :

 • خلاصه کتاب، نکات اصلی کتاب را به ما منتقل می‌کند، در نتیجه اگر وقت برای مطالعه نداشته باشیم، با خواندن خلاصه کتاب، از مهم‌ترین موضوعات آن مطلع می‌شویم.
 • خلاصه کتاب، باعث یادآوری کل مطالب کتاب می‌شود، کسانی که کتابی را خوانده‌اند، با نگاه کردن به خلاصه کتاب تمام صفحات کتاب را به یاد می‌آورند.
 • شما به کمتر از ۱ ساعت زمان نیاز دارید تا خلاصه یک کتاب را مطالعه کنید
 • خواندن خلاصه کتاب، محدود به جا و مکان خاصی نمی‌شود، شما می‌توانید در سفر، قبل از شروع کلاس یا قبل از ساعت کاری خود، یک خلاصه کتاب را بخوانید.
 • از آنجا که چکیده یک کتاب کوتاه است و مطالبش به صورت تیتروار نوشته شده است، بیشتر در ذهن افراد می‌ماند.
 • مدیران و معلمان نیاز دارند خود را به‌روز نگه دارند تا مطالب جدید را به دانش آموزان و دانشجویان یاد بدهند، خواندن خلاصه کتاب، عصاره پرخاصیت کتاب را به ذهن معلمان و مدیران می‌خوراند.
 • خواندن خلاصه کتاب، برای افرادی که عادت به مطالعه ندارند، بسیار توصیه می‌شود، زیرا سبب آشنایی بیشتر آنها با دنیای کتاب می‌شود.
 • می‌توان از مطالب یک خلاصه کتاب در سخنرانی‌ها استفاده کرد.
 • تهیه خلاصه کتاب بسیار اقتصادی‌تر از خرید کتاب است، در حالی که مطالب خلاصه کتاب و خود کتاب به یک اندازه مهم است.
 • زمان برای خواندن همه کتاب‌ها وجود ندارد، اما می‌توان خلاصه کتاب‌ها را در زمان کمتری مطالعه کرد.
 • در دنیای پرسرعت امروزی، باید برای هرکاری سریع‌ترین راه‌ها را انتخاب کنید، سریع‌ترین راه برای مطالعه کتاب‌های بیشتر و افزایش دانش و اطلاعات، خواندن خلاصه کتاب است.
 • همان‌طور که کتاب خواندن شما را آرام می‌کند، خواندن خلاصه کتاب هم به شما آرامش می‌دهد.
 • یکی از راه‌های مقابله با تنهایی، خواندن کتاب است. خلاصه کتاب هم مانند کتاب تنهایی افراد را برطرف می‌کند.
 • وقتی خلاصه یک کتاب را بخوانید، راحت‌تر می‌توانید آن را برای دیگر افراد و دوستان خود توضیح دهید.

منابع استفاده شده :
وب‌سایت خلاصه کتاب

چرا کتاب بخوانیم؟

قصد داریم در ادامه بهترین مقالات فارسی در مورد اینکه چرا باید کتاب بخوانیم را بررسی کنیم:

۱ – مقاله ای از کافه بوک در مورد اینکه چرا کتاب بخوانیم

«برای شناختن اجتماع و جواب یافتن به پرسش‌ها چند راه وجود دارد. یکی از این راه‌ها این است که به روستاها سفر کنید و با مردم مختلف نشست و برخاست داشته باشید. راه دیگرش کتاب خواندن است، البته نه هر کتابی. بعضی‌ها می‌گویند «هر کتابی به یک بار خواندن می‌ارزد.» این حرف چرند است! در دنیا آنقدر کتاب خوب داریم که عمر ما برای خواندن نصف نصف آن‌ها هم کفاف نمی‌دهد. از میان کتاب‌ها باید خوب‌ها را انتخاب کنیم، که به پرسش‌های مختلف ما جواب‌های درست می‌دهند.»

۲ – مقاله ای از کافه بوک در مورد اهمیت مطالعه و کتاب خواندن

یک کتاب خوب می تواند مسیر زندگی شما را تغییر دهد!

۳ – مقاله ای از سایت خلاصه کتاب در مورد اینکه چرا باید کتاب بخوانیم؟

کتاب خواندن این مزیت‌ها را دارد:

 • باعث کاهش استرس و اضطراب شما می‌شود.
 • هوش کلامی و زبان شناختی شما را افزایش می‌دهد.
 • روحتان را تازه نگه می‌دارد.
 • دانش و اطلاعات شما را زیادتر می‌کند.
 • تفکر تحلیلی شما را بهبود می‌بخشد.
 • روابط شما با دیگران را اصلاح می‌کند.
 • تمرکز شما را عمیق‌تر می‌کند.
 • باعث بیشتر شدن دایره واژگان شما می‌شود.
 • موجب آرامش و تن‌آسایی شما می‌شود.
 • از تخریب سلول‌های مغز و آلزایمر جلوگیری می‌کند.
 • مهارت‌های نوشتن را در شما تقویت می‌کند.
 • سرگرمی سالم و رایگانی برای شما است.

۴ – مقاله ای از سایت پرشین استار در مورد دلایل علمی برای اینکه چرا باید کتاب بخوانیم؟

۱٫ کتاب خواندن از شما انسان بهتری می‌سازد.
۲٫ کتاب خواندن باعث کاهش استرس می‌شود.
۳٫ کتاب خواندن باعث افزایش هوش می‌شود.
۴٫ کتاب خواندن به روابط فردی کمک می‌کند.
۵٫ کتاب خواندن شما را سخنران بهتری می‌کند.
۶٫ کتاب خواندن از آلزایمر جلوگیری می‌کند.
۷٫ کتاب خواندن ذهن‌تان را فعال نگه می‌دارد.

۵ – مقاله ای از مشرق نیوز در مورد اینکه چرا باید کتاب بخوانیم

۶ – مقاله ای از مجله اینترنتی کاروژ در مورد اینکه چرا کتاب بخوانیم

امروزه، مطالعه‌ ما به خواندن آخرین پست‌ های تلگرام و اینستگرام محدود شده است. بسیاری از ما، آخرین مرتبه که کتابی را خوانده‌ایم، به‌یاد نمی‌آوریم. اما باید بدانید که مطالعه‌ روزانه مزایای بسیار زیادی دارد که ما با ترک مطالعه، از‌ آن بی ‌بهره می ‌مانیم.

پائولو کوئلیو – Paulo Coelho

پائولو کوئلیو (paulo coelho) در سال ۱۹۴۷، درخانوادهای متوسط به دنیا آمد .پدرش، مهندس بود و مادرش، خانه دار. وی درهفت سالگی، به مدرسه عیسویهای سن ایگناسیو در ریودوژانیرو در برزیل رفت. تاثیر این محیط بر او، این بود که تصمیم گرفت نویسنده شود و اولین جایزه ادبی خود را در مسابقه شعر مدرسه بهدست آورد.

مدتی بعد، برای روزنامه دیواری مدرسه خواهرش مقالهای نوشت که آن مقاله هم جایزه گرفت. والدین پائولو، چون میخواستند فرزندشان مهندس شود، سعی میکردند شوق نویسندگی را در او از بین ببرند. آشنایی پائولو با کتاب مدار راسالسرطان (هنری میلر)، روح طغیان را در او برانگیخت و باعث شد پا روی خواسته های خانواده بگذارد.

پدرش رفتار او را ناشی از بحران روانی دانست و به همین علت پائولو تا ۱۷ سالگی، دو بار در بیمارستان روانی بستری شد کمی بعد، پائولو با یک گروه تئاتری آشنا شد و همزمان، به روزنامهنگاری روی آورد.

از نظر طبقه متوسط راحت طلب آن دوران، تئاتر سرچشمه فساد اخلاقی بود. به این بهانه وی برای بار سوم در بیمارستان بستری شد. اما با تشخیص پزشک مبنی بر دیوانه نبودن، وی سرگشته تر و آشفته تر از قبل، از بیمارستان مرخص شد.

پائولو بعد از این جریان، کتاب «ورونیکا تصمیم میگیرد بمیرد» را نوشت که سال ۱۹۸۸ در برزیل منتشر شد. این کتاب باعث شد، سال بعد قانونی در کنگره به تصویب برسد (ممنوعیت پذیرش بی رویه بیماران روانی در بیمارستانها) که ۱۰ سال بلاتکلیف مانده بود.

پائولو در ۲۶سالگی به این نتیجه رسید که به اندازه کافی زندگی کرده و دیگر میخواهد طبیعی باشد. در یک شرکت تولید موسیقی مشغول به کار شد و پس از آشنایی با زنی، بااو ازدواج کرد. آنها سال ۱۹۷۷ به لندن رفتند و پائولو شروع به نوشتن کرد، اما موفقیت چندانی به دست نیاورد. سال بعد به برزیل برگشتتند و همسرش از او جدا شد.

مدتی بعد با دوستی قدیمی به نام کریستینا اویتیسیکا ملاقات کرد که منجر به ازدواج آنها شد و هنوز باهم زندگی میکنند. وی بعد از یک سفر زیارتی، در سال ۱۹۸۷ کتاب خاطرات یک مُغ را نوشت. یک ناشر کوچک برزیلی این کتاب را چاپ کرد و فروش نسبتا خوبی داشت، اما با اقبال کمی از سوی منتقدان رو به رو شد.

کوئلیو در سال ۱۹۸۸ کتاب کیمیاگر را نوشت. کتابی کاملاً نمادین که کلیه مطالعات ۱۱ ساله وی را درباره کیمیاگری، در قالب داستانی استعاری خلاصه میکرد. داستان کتاب درباره چوپانی اندلسی به نام سانتیاگو است که زادگاهش را در اسپانیا رها میکند و به شمال افریقا میرود تا گنجی را در حوالی اهرام بیابد.

موفقیت کیمیاگر درایالات متحده، آغاز فعالیت بینالمللی پائولو بود. تهیه کنندگان متعددی از هالیوود، علاقه زیادی به خرید امتیاز ساخت فیلم از روی این کتاب نشان دادند و سرانجام، شرکت برادران وارنر درسال ۱۹۹۳، این امتیاز را خرید.

کیمیاگر، رکورد فروش تمام کتابهای تاریخ نشر برزیل را شکست و حتی نامش در کتاب رکوردهای گینس نیز ثبت شد. پائولو در سال۱۹۹۰، کتاب بریدا را منتشر کرد که در آن، درباره عطایای هر انسان صحبت میکرد. بریدا، داستان یک دختر جوان ایرلندی است که میخواست جادوگر باشد.

بریدا ناچار است میان دو سنت کهن، یکی را برگزیند. این کتاب با استقبال زیادی مواجه شد و باعث شد کیمیاگر و خاطرات یک مغ نیز دوباره مورد توجه قراربگیرند. در مدت کوتاهی، هرسه کتاب در صدر فهرست کتابهای پرفروش برزیل قرارگرفت.

انتشار کتاب کنار رود پیدرا نشستم و گریستم در سال ۱۹۹۴، موفقیت بینالمللی پائولو را تثبیت کرد. در این کتاب، پائولو درباره بخش مادینه وجودش صحبت کرده است. این اثر، خوانندگان بسیاری را در سراسر جهان مسحور خود کرده است. در سال ۱۹۹۶، انتشارات ابژتیوای برزیل، حق امتیاز کتاب کوه پنجم را خرید و یک میلیون دلار پیش پرداخت داد. این رقم، بالاترین مبلغ پیش پرداختی است که تا کنون به یک نویسنده برزیلی پرداخت شده است.

همان سال، پائولو نشان شوالیه هنر و ادب را از دست فیلیپ دوس بلازی، وزیر فرهنگ فرانسه دریافت کرد. پائولو در همان سال به عنوان مشاور ویژه برنامه همگرایی روحانی و گفت و گوی بین فرهنگها برگزیده شد. وی در سال ۱۹۹۷، کتاب مهمش راهنمای رزمآور نور را منتشر کرد. این کتاب، مجموعهای از افکار فلسفی اوست که به کشف رزمآور نور درون هر انسان کمک میکند.

کتاب راهنمای رزم آور نور مشتمل بر مجموعهای از اندیشههای فلسفی و قصههایی است که قلب سالکان را در هرجای دنیا به وجد میآورد. این کتاب، تا کنون کتاب مرجع میلیونها خواننده شده است. در مارس سال ۱۹۹۹، نشریه ادبی لیر، پائولو کوئلیو را دومین نویسنده پرفروش جهان، در سال ۱۹۹۸ اعلام کرد.

همان سال وی جایزه معتبر کریستال را از انجمن جهانی اقتصاد دریافت و دولت فرانسه، نشان لژیون دونور را به او اهدا کرد. در ماه مه ۲۰۰۰، پائولو به ایران سفر کرد. او اولین نویسنده غیرمسلمانی بود که بعد از انقلاب به ایران سفر میکرد. او از سوی مرکز بینالمللی گفتوگوی تمدنها، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انتشارات کاروان، دعوت شده بود.

پائولو با انتشارات کاروان قرارداد همکاری بست و با توجه به این که ایران عضو معاهده بین المللی حق مؤلف نیست، او اولین نویسندهای بود که رسما از ایران حق التالیف دریافت میکرد.

در سپتامبر۲۰۰۰، رمان شیطان و دوشیزه پریم، همزمان در ایتالیا، پرتغال، برزیل و ایران منتشر شد. همین کتاب سال بعد در بسیاری از کشورهای جهان منتشر شد و در۳۰ کشور درصدر کتابهای پرفروش قرارگرفت و جایزه بامبی، یکی از معتبرترین و قدیمیترین جوایز ادبی آلمان را دریافت کرد.

در سال ۲۰۰۲ همزمان چهار کتاب (شیطان و دوشیزه پریم، کیمیاگر، کتاب راهنمای رزمآورنور و کوه پنجم) او در فهرست پرفروشترین کتابها در روسیه قرارگرفت.

همان سال پائولو جایزه هنر پلانتاری را از باشگاه بوداپست در فرانکفورت دریافت کرد و بیل کلینتون، پیام تبریکی برای او فرستاد. در همین سال ، معتبرترین نشریه ادبی پرتغالی به نام ژورنال دلتراس، اعلام کرد که فروش کیمیاگر، از هر کتاب دیگری در تاریخ زبان پرتغالی بیشتر بوده است.

پائولو کوئلیو را که کتابهایش از پرفروشترین، پرخواننده ترین و تاثیرگذارترین کتابها است، از پدیده های پایان قرن بیستم به شمار می آورند.

برخی او را کیمیاگر واژهها میدانند، و برخی پدیدهای عامه پسند. کتابهای او به ۵۶ زبان منتشر شده و در ۱۵۰ کشور خواننده دارد.

اسپنسر جانسون – Spencer Johnson


پاتریک اسپنسر جانسون
  فیزیکدان و نویسنده آمریکایی بود که عمدتاً به دلیل کتاب‌های روانشناسانه اش که در زمینه‌هایی همچون شیوهٔ زندگی هستند (مانند:چه کسی پنیر مرا جابه‌جا کرد) شهرت دارد. از جانسون در یو اس ای تودی با عنوان ” پادشاه تمثیل ” نام برده شده چرا که او موضوعات پیچیده را دریافت کرده و پاسخ‌های ساده و کارا ارائه می‌دهد

دیل کارنگی – Dale Carnegie

دیل کارنگی یک نویسنده و سخنران آمریکایی توسعه دهندهٔ درس‌هایی در زمینهٔ پیشرفت شخصی، فروشندگی و سخنرانی در جمع بود.

او در یک خانوادهٔ فقیر در میزوری به دنیا آمد. دیل در نوجوانی مجبور بود ساعت ۴ صبح از خواب برخیزد تا شیر گاوهای خانواده را بدوشد. او در خانهٔ خود در نیویورک درگذشت.

یکی از شاخص‌ترین و مهمترین ایدهٔ کارنگی در کتاب‌هایش این بود که می‌توان اخلاق برخی را با تغییر دادن رفتارمان در مقابل شان، تغییر داد.

کارنگی دربارهٔ علت نگارش این کتاب اظهار می‌کند کمیته‌ای در دانشگاه شیکاگو یک تحقیق راجع به امیال عموم مردم جامعه انجام دادند که نتیجه حاصل شده حکایت داشت مردم بعد از خواستن سلامتی علاقه‌مند هستند بدانند چطور می‌توانند روی باقی مردم تأثیر بگذارند، بنابراین تصمیم گرفتند که دوره‌ای برای بزرگسالان در مریدن بگذارند تا این مسائل را برای آنها آموزش دهند، اما کتابی برای تدریس پیدا نکردند زیرا تاآن زمان هیچ کتابی در این باره به رشته تحریر در نیامده بود؛ بنابراین دیل تصمیم می‌گیرد تا خودش دست به کار شود و اولین کتاب را براین اساس بنویسد.