چکیده از برترین کتاب ها به کمک متخصصین خلاصه متنی تهیه کرده و سپس اقدام به تصویر سازی خلاصه کتاب با بالاترین کیفیت می نماید. سپس فایل صوتی خلاصه کتاب ضبط شده و ویدیو آن میکس و مونتاژ می گردد و همه این موارد در یک بسته جامع با قیمت بسیار مناسب در اختیار علاقمندان قرار می گیرد. در این کسب و کار سعی بر این بوده است تا علاوه بر فرهنگ سازی و تشویق عموم جامعه به سمت کسب دانش بیشتر و استفاده مفید و حداکثری از زمان, جامعه مجازی متشکل از علاقمندان و دست اندرکاران کتاب را گرد هم بیاورد و ایجاد انگیزه و اشتیاق برای ارتقا مهارت های شخصی را رواج دهد.

داستان کسب و کار چکیده

در این بخش داستان اینکه چطوری چکیده بوجود آمد را می خواهم براتون تعریف کنم و اینکه چه کمکی به تو می تونه بکنه تا زندگیتا کامل تغییر بدی و به چیزهایی که دوست داری راحت تر و سریع تر برسی.

منم دلم مثل همه آدم ها می خواست که آدم ارزشمند, موفق و ثروتمندی باشم و به آرزوهام جنبه عمل ببخشم. آنتونی رابینز جمله معروفی داره که میگه برای رسیدن به موفقیت باید استاندارد ها تا بالا ببری. اما موانع زیادی سر راه بود. برای رسیدن به خواسته هام باید کلی وقت می گذاشتم و کلی کتاب و فیلم های آموزشی میدیدم که خوب خیلی وقت گیر بود. جدا از اون خوندن کتاب ها یا دیدن بسته های آموزشی زبان اصلی کار را سخت تر می کرد. هزینه تهیه اونها هم اصلا ارزون نبود. همه اینها در حالی بود که من اصلا نمی دونستم که اون کتاب یا بسته اصلا به کار من میاد یا نه و یا اصلا من باهاش ارتباط برقرار می کنم یا نه !

مشکلات به اینها خلاصه نمی شد من باید همیشه کتابا را با خودم اینور و اونور می بردم و برای خوندن نسخه دیجیتالش هم باید جدا هزینه می کردم و آخر هم همیشه موفق نمی شدم کتابا تا آخر بخونم یا گوش بدم چون برای خوندن کامل اون نیاز به تمرکز و زمان زیادی بود که من چون به مرور می خوندم یا گوش می دادم کلا مبحث از ذهنم می پرید.

در جاهایی که وقت داشتم به چیزی گوش بدم یا به خودم انگیزه بدم و حال و هواما عوض کنم دسترسی به روش سنتی اصلا جوابگو نبود. این در حالی بود که من با دیدن بسته های آموزشی و کتاب های موفقیت به این باور رسیده بودم که هر روز باید روی خودم کار کنم. هر روز باید مطالعه کنم و چیزای جدیدی برای بالا بردن استانداردهای زندگی و کسب و کارم یاد بگیرم. هر روز خودم را باید روی افکار مثبت کوک کنم و انگیزم را بالا نگه دارم. چرایی موضوع برام واضح بود اما چطور !؟

چطور می تونستم در زمینه هایی که علاقه داشتم هر روز چیز جدیدی یاد بگیرم اونم به راحتی, ارزون, با کیفیت و متناسب با زندگی امروزی با صرف وقت خیلی کم. شروع کردم به جستجو و چیزای جالبی پیدا کردم.

پاتوق علاقمندان کتاب که سایت گودریدز ( goodreads ) است و متعلق به شرکت آمازون اولین چیزی بود که پیدا کردم. یه سوشیال کامل در رابطه با کتاب و هر چیز مرتبط با اون با ۱۵ میلیون کاربر اینترنشنال! اما خوب فقط برای آشنایی با کتاب و بحث پیرامونش خوب بود یعنی با صرف وقت زیاد می فهمیدی که چه کتابی را باید بخونی و این فقط ۱ بخش از مشکل را حل می کرد. این در حالیه که این وبسایت در حال حاضر در ایران فیلتر هست!

جستجوم را ادامه دادم و دومین چیزی که پیدا کردم خلاصه کتاب های متنی بود که افراد و شرکت های مختلفی تهیه کرده بودن. خوب عالی بود. توی زمان کم میشد کل مطالب کتاب را یاد گرفت و در صورت نیاز به جزییات بیشتر میشه کتاب اصلی را خوند. اما چند تا مشکل بود که من به ۲ دسته تقسیمشون می کنم و تحت مشکلات نمونه های غیر فارسی و نمونه های فارسی در زیر میارمشون.

مشکلات نمونه وب سایت هایی که خلاصه کتاب غیر فارسی ارایه می دادند:

 • تنوع محدود: اغلب دسته های کمی را پوشش می دادند و بیشتر روی بخش محدودی از کتاب های غیر داستانی ( Non Fiction ) فعالیت می کردند.
 • قیمت بالا: قیمت ها به دلار و اغلب در قالب خرید عضویت ماهانه و سالانه که به تومان بسیار گران هست.
 • کلیشه ای بودن ساختار خلاصه ها: همه یک ساختار را سعی می کردن دنبال کنن مثلا تمام کتاب ها باید در ۱۰, ۱۵ یا ۲۰ دقیقه خلاصه صوتی گفته بشه و یا ۱۰ صفحه A4. این خوب نبود چون خلاصه کتاب باید کامل باشه میخواد تو ۲ دقیقه یا ۲ ساعت باشه و این به نوع مفاهیم کتاب و حجم اون بستگی داره و اینجا مفاهیم یه جورایی سانسور میشه تا قالب حفظ بشه.
 • عدم امکان خرید موردی: اغلب موارد بررسی شده فقط حق عضویت و آن هم به صورت ۱ ساله فروخته میشد و اگر از چند مورد خوشتون می اومد نمی تونستید خرید کنید یا در قالب بسته هایی می توانستید یک تعداد تعریف شده مثلا ۱۰ عدد را به قیمت گزافی بخرید!
 • مدیریت و تولید متمرکز: فقط سازندگان این پایگاه ها می توانستند این خلاصه ها را تولید کنند و از امکانات مردمی توزیع شده استفاده نشده بود.
 • فرمت های محدود: هر چند فرمت های متنی متنوعی پشتیبانی می کنند به همراه فرمت صوتی اما فرمت ویدیویی بسیار نادر بود.

مثال هایی از این نمونه سایت های غیر فارسی :

 • getabstract : این پایگاه با ۳ میلیون کاربر, بیش از ۱۵۰۰۰ کتاب غیر داستانی ( Non Fiction ) را به ۷ زبان زنده دنیا به صورت خلاصه متنی و صوتی در ۱۰ دقیقه ارایه می دهد.
 • blinkist : این پایگاه بیش از ۲۰۰۰ کتاب پر فروش غیر داستانی ( Non Fiction ) را به صورت خلاصه متنی و صوتی در ۱۵ دقیقه ارایه می دهد.
 • joosr : این پایگاه بیش از ۲۵۰ کتاب و بیش از ۴۰۰۰۰ عضو دارد.
 • summary : پر فروش ترین کتاب های کسب و کار را به صورت خلاصه متنی, صوتی, ویدیویی و وبینار در ۲۰ دقیقه ارایه می دهد.
 • bookvideoclub : این پایگاه کمتر از ۳۰ کتاب داره و اون ها را به صورت اسکچ و متنی و ویدیویی که کل پروسه اسکچ را نشون میده در ۵ دقیقه خلاصه میکنه. ایده کتاب ویدیویی به سبک چکیده را من از این وب سایت الهام گرفتم.

توی نمونه های فارسی این مشکلات خیلی شدیدتر به چشم می خورد هر چند که کارهای خوبی به تقلید از نمونه های خارجی در حال انجام هست. نتیجه تحقیقمون این بود که نمونه های فارسی از بعضی کتاب های معروف و پرفروش به رایگان موجود بود اما همانطور که میگن هیچ چیز ارزانی بی علت نیست اونها هم پر بودن از غلط های املایی, ناقص بودن, نادرست بودن و در یک کلام رایگان ها اصلا به درد نمی خوردن که هیچ, نخوندنشون بهتر از خوندنشون بود!

اما چند وب سایت خلاصه ها را به صورت موردی می فروختند اما تعداد خیلی محدودی کتاب در اونها موجود بود ( کمتر از ۱۰ کتاب ) و فقط ۱ مورد بود که کتاب های یکی از این وب سایت های خارجی را فقط ترجمه می کرد و در قالب فروش موردی و اشتراک سالیانه عرضه می کرد که حدود ۱۰۰ جلد کتاب داشت. در کل به فارسی کار جدی و منظم و قوی انجام نشده بود و فرمت ها محدود به متن و صوت بودن. اجازه ناشر و قانون کپی رایت و اینام که کلا فکر نمی کنم کسی رعایت کرده باشه!

مثال هایی از این نمونه سایت های فارسی :

 • پاندنو : خلاصه کتاب متنی حدود ۱۰۰ جلد کتاب در حوزه کسب و کار، کارآفرینی و توسعه مهارتهای شخصی را به صورت موردی و اشتراک سالیانه در اختیار قرار می دهد.
 • ۱۲ceo : حدود ۱۲ جلد کتاب برای اعضا ویژه سایت به فرمت متنی ارایه می دهد.
 • bfast : حدود ۵ جلد کتاب را به صورت رایگان به فرمت متنی ارایه می دهد.
 • kholaseketab : حدود ۱۰ جلد کتاب را به صورت موردی به فرمت متنی ارایه می دهد.
 • میکرو کتاب سبکتو : کمتر از ۱۰ جلد کتاب را به صورت موردی به فرمت صوتی ارایه می دهد.

خوب تا اینجا فهمیدم که اگر یه چیز ترکیبی از این ها بود که مزیت های هر کدوما در بر داشت من عاشقش می شدم و همیشه ازش استفاده می کردم, اما نبود! پس دست به کار شدم و خودم با تیمی از دوستانم که همیشه همراهیم می کنن, کسب و کار استارتاپی را شروع کردیم که اسمش شد چکیده.

جسارت اجرایی کردن ایده‌هایتان را داشته باشید، جهان همیشه پر از ترسوهای خوش‌فکر است! استیو جابز

ما یه لیست از امکاناتی که می تونه هر کسی را سورپرایز کنه برای چکیده نوشتیم و با کمک تیم طراحی و توسعه برای پلت فرم های مختلف در حال پیاده سازی اونها هستیم. همچنین هسته مرکزی ای برای تولید محتوای خلاصه کتاب ها تشکیل دادیم و فرهنگ سازی کار گروهی و تهیه خلاصه کتاب ها را آغاز کردیم. هر چند که در شروع کار هستیم و چکیده کارش را از دی ماه ۱۳۹۶ عملا شروع کرده اما بسیار پر انرژی کار را ادامه داریم میدیم.

 

اراده برای پیروز شدن، تمایل برای موفق شدن، اشتیاق برای رسیدن به ظرفیت کامل تان… این ها کلیدهایی هستند که قفل درب های تعالی فردی را باز می کنند. کنفوسیوس

 

موفقیت، پیشرفت مداوم به سمت هدف های شخصی‌ات است. جیم ران

 

موفقیت تصادفی نیست؛ کار سخت، پشتکار، یادگیری، مطالعه، فداکاری، و مهمتر از همه، عشق به چیزی است که انجام می دهید یا یاد می گیرید تا انجام دهید. پله

 

بدون رشد و پیشرفت مداوم، واژه هایی مثل موفقیت و ترقی هیچ معنی ندارند. بنجامین فرانکلین

 

رشد فکری باید از بدو تولد آغاز و تنها در هنگام مرگ متوقف شود. آلبرت انیشتین